środa, 29 maja 2013

DZIEŃ DZIECKA - co kupić? Część I - GRY

 
 
Przypuszczam, że to pytanie pojawiło się ostatnio w głowie niejednego rodzica, babci czy dziadka. Postanowiłam, więc podzielić się z Wami opinią o grach, książeczkach i zabawkach, które mamy w domu, są przez nas przetestowane i mogę je z czystym sumieniem polecić. Może komuś ułatwię zadanie J
Zacznę od gier, bo uważam, że to istotna pozycja w świecie dziecięcych zabaw. Gry fantastycznie pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych, uczą współzawodnictwa, a przy tym cierpliwości i akceptowania porażki. Gry, które, według mnie, są warte uwagi to m.in. Patyczaki oraz Grzybobranie i Cudowna Podróż (dwie w jednym opakowaniu) GRANNA i Opowiem Ci Mamo ALEXANDER.
Patyczaki GRANNA:
Gra dla 1 – 2 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
 
Patyczaki to 48 drewnianych patyczków w czterech kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym oraz 8 dwustronnych plansz z wzorami do układania.
Patyczaki ujęły mnie tym, że dają wiele możliwości zabawy. Od układania wzorów umieszczonych na planszach, przez naukę kolorów, kształtów, czy liczenia, po zwykłą zabawę płaskimi klockami. Na poniższych zdjęciach pokazałam, jak my się najczęściej bawimy.
Czasami Jurek układa patyczki na planszy.
Czasami układam dwukolorowy ciąg z patyczków (nazywamy go płotkiem), a Jurka zadaniem jest go dokończyć.
Kiedy indziej, układam dwa, trzy, czy cztery patyczki w jakiś sposób, a Jurek powtarza ten układ obok.
 
Grzybobranie i Cudowna Podróż GRANNA:
Gra dla 2-4 osób od 4 lat (chociaż moim zdaniem można spokojnie spróbować bawić się z 3- latkiem).
Cudowna Podróż to gra dla całej rodziny. Polega na przesuwaniu swojego pionka o tyle pól ile wskaże kostka.  Każde pole zawiera jakieś zadania do wykonania i co spodobało nam się najbardziej, niektóre zadania wymagają od graczy trochę ruchu. Wygrywa ten z graczy, który pierwszy dotrze do mety. To, co ja doceniłam, w tej grze, to dobrze przemyślane i zróżnicowane zadania, zarówno intelektualne, jak i ruchowe. Jurek bez jęknięcia skacze na jednej nodze, na co w innych okolicznościach trudno go nakłonić. Oczywiście, nie wszystkie zadania są dopasowane do jego obecnych możliwości, ale wtedy mu je ułatwiamy, tak, żeby były wykonalne. Jest to gra, przy której jest dużo śmiechu i na pewno nie ma nudy.
 
 
Grzybobranie polega na przemieszczaniu się po planszy z koszyczkiem i zbieraniu jadalnych grzybków. Gracze przesuwają swój koszyk o tyle pól ile wskaże kostka.  Po drodze spotykają nas różne przygody, opisane przez umieszczone na planszy wierszyki i rysunki. Zwycięża ten, komu uda się uzbierać najwięcej grzybków.  Ta gra stanowi fantastyczny wstęp do świata gier planszowych.
 
Opowiem Ci Mamo ALEXANDER:
Zabawka dla dzieci w wieku 3+ (według mnie można bawić się już z dwulatkiem, opowiadając mu historyjki).
Jest to zabawka dydaktyczna, zawierająca 40 obrazków (20 plansz), które należy ułożyć tak, żeby powstała historyjka. Na każdą historyjkę składają się 4 obrazki. Dzięki tej zabawie dziecko rozwija wyobraźnię, uczy się rozumienia następstw czasowych, a przy okazji doskonali umiejętność wypowiadania się.  Obrazki są ładnie ilustrowane, wykonane z bardzo dobrej jakości kartonu, według mnie niczym nie różnią się od znanych mi tego typu zabawek francuskich czy niemieckich firm.
 
DO ZOBACZENIA :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz